Brzanka sumatrzańska


Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona) - słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Spotykana w hodowlach akwariowych.

Nazwy synonimiczne:

* Capoeta tetrazona
* Barbus tetrazona

Występowanie
Borneo, Sumatra

Wielkość
Do 6 cm długości

Wygląd
Boki ciała błyszczące, o żółtawozłocistym kolorze. Znajdują się na nich 4 pionowe, czarne pasy. Kolor płetw pomarańczowo-czerwony. W czasie odpoczynku pochylają się pyskiem do dołu.

Hodowla
Brzanki nie są rybami trudnymi w hodowli, dlatego często polecane są początkującym akwarystom. Wymagają dosyć silnego oświetlenia akwarium. Optimum termiczne to 23-26°C, twardość wody powinna wynosić 10°n, pH 6,5 - 7,0. Akwarium powinno być dobrze zarośnięte roślinami, jednakże ryby powinny mieć swobodną przestrzeń do pływania. Są rybami stadnymi, towarzyskimi i ruchliwymi. Nie należy ich hodować wraz z rybami posiadającymi długie i delikatne płetwy.

Rozmnażanie
Ryba jajorodna. Samce są smuklejsze od samic, a czubek pyska i płetwy bardziej zaczerwienione. Brzanki należą do ryb rozrzucających ikrę. Rozmnażanie przeprowadza się w akwarium tarliskowym z dużą ilością roślin i miękką wodą, w temperaturze ok. 26°C. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę (można zastosować siatkę osłaniającą dno zbiornika). Młode wykluwają się po 2-3 dniach. Należy je karmić pierwotniakami i drobnym planktonem.

Pokarm
Rureczniki, wazonkowce, oczliki, sałata, pokarmy firmowe.